Absolwent Uniwersytetu Paryskiego Paris I Panthéon-Sorbonne, gdzie pobierał nauki na wydziale prawa międzynarodowego i europejskiego. Specjalizuje się w dziedzinie prawa konkurencji oraz zagadnieniach związanych z jednolitym rynkiem Unii Europejskiej.
Absolwent wydziału prawa i ekonomii, elitarnego Uniwersytetu Lyon III Jean Moulin, słynącego ze swojego wkładu w rozwój międzynarodowego prawa porównawczego. Ukierunkowując się w stronę prawa publicznego, międzynarodowego i ekonomicznego, na przestrzeni lat, Maciej Płotka studiował na poziomie rozszerzonym takie przedmioty jak: prawo administracyjne, prawo międzynarodowe publiczne, prawo publiczne ekonomiczne, prawo finansów publicznych, prawo europejskie czy prawo gospodarcze. Studiując równolegle przy kooperacji Instytutu Edourda Lamberta z zagranicznymi uniwersytetami, w tym University of Southern California, czy Univeristy of Louisiana, w 2018 uzyskał również dyplom z prawa amerykańskiego.
Przez wiele lat związany z asocjacją studencką Adely oraz lyońskim klubem sportowym. Autor licznych artykułów, a także komentarzy do orzecznictwa francuskiego, jak i europejskiego. Uczestnik wielu konkursów i debat międzynarodowych. Gdynianin, silnie przywiązany do województwa pomorskiego a w szczególności miasta z „morza i marzeń”. Aktualnie członek zarządu asocjacji prawniczej : l’Association des Juristes en Droit Économique de l’Union Européenne.

Prelekcje