Przejdź do treści

Polska może odegrać znaczącą rolę w ukraińskim eksporcie

Trwająca w Ukrainie wojna ma ogromny wpływ na gospodarkę na całym świecie. Zablokowanie transportu morski w rejonie Morza Czarnego zmusza przedsiębiorców do szukania alternatyw. Jedną z nich może być transport kolejowy i drogowy przez Polskę. To jeden z tematów, który zostanie poruszony w czasie V edycji Forum Wizja Rozwoju.

Problem z dostawami w Ukrainie

11% światowego zapotrzebowania na zboże pokrywały płody rolne pochodzące z terenów objętych wojną. Ukraina do czasu rosyjskiej inwazji była czwartym największym eksporterem kukurydzy na świecie. Teraz stoi przed ogromnym logistycznym problemem: blokadą głównego kanału eksportu surowców na Morzu Czarnym. Rozwiązaniem może być wykorzystanie transportu kolejowego. Znaczącą rolę w utrzymaniu łańcucha dostaw ma odegrać ma Polska.

Ukraińska pszenica pojedzie przez Polskę

Towary, których transport miał odbywać się przez czarnomorskie porty, mają dojechać do polskich portów i następnie stamtąd do innych krajów świata. Polski rząd planuje utworzyć spółkę kolejową z Ukrainą, której głównym zadaniem jest przeładunek i transport eksportu. Sprawi to, że Polska stanie się znaczącym centrum logistycznym. Wiąże się to jednak z ogromnymi nakładami pracy. Głównym problemem i wyzwaniem ma być dopasowanie infrastruktury kolejowej tak, aby przy portach powstały odpowiednie tory, a poziom wody utrzymywał się na odpowiednim poziomie.

Transport na Forum Wizja Rozwoju

20 i 21 czerwca w Gdyni odbędzie się V edycja Forum Wizja Rozwoju. W czasie licznych debat i paneli eksperci pochylą się nad wyzwaniami i trudnościami, przed jakimi stanie polska gospodarka, logistyka i transport w związku z trwającą wojną w Ukrainie. Jednym z tematów poruszanym podczas tegorocznej edycji ma być wpływ inwestycji w infrastrukturę kolejową jako warunek rozwoju gospodarczego. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki. W panelach dyskusyjnych wezmą udział przedsiębiorcy, politycy, naukowcy, dziennikarze i eksperci kompetencyjnie powiązani z poszczególnymi blokami tematycznymi.

źródło zdjęcia: Lato zdjęcie utworzone przez aleksandarlittlewolf – pl.freepik.com