Przejdź do treści

Obchody 40-lecia Solidarności Walczącej

Jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznej edycji Forum Wizja Rozwoju są obchody 40lecia Solidarności Walczącej. Jubileusz zaplanowano na aż cztery dni: w Gdyni odbędą się w dniach 23–24 czerwca (Sala koncertowa Zarządu Portu Gdynia), w Warszawie natomiast 25–26 czerwca (Muzeum Solidarności Walczącej).

Solidarność Walcząca powstała w 1982 roku we Wrocławiu. Wokół jej lidera, Kornela Morawieckiego, zebrała się grupa osób, które jawnie demonstrowały swoje wartości oraz poglądy. 
Wstępujący do Solidarności Walczącej składali przysięgę:
„Wobec Boga i Ojczyzny przysięgam walczyć o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą Solidarną, poświęcać swe siły, czas – a jeśli zajdzie potrzeba – swe życie dla zbudowania takiej Polski. Przysięgam walczyć o solidarność między ludźmi i narodami. Przysięgam rozwijać idee naszego Ruchu, nie zdradzić go i sumiennie spełniać powierzone mi w nim zadania.”

Głównym celem Solidarności Walczącej było przywrócenie Polsce suwerenności. Walczono również o wprowadzenie do publicznego obiegu prawdy historycznej i aktywnie propagowano ideę wolności. 

W ramach wydarzenia towarzyszącego piątej edycji Forum Wizja Rozwoju zaplanowano uroczyste obchody 40lecia organizacji. W Gdyni odbędą się liczne debaty, które przybliżą historię powstania tej organizacji.  W  czasie uroczystej gali wręczone zostaną odznaczenia.
Następnie, 25 i 26 czerwca, obchody przeniosą się do Warszawy, gdzie uczestnicy spotkają się na dziedzińcu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W planach jest między innymi wręczenie Krzyży Solidarności oraz debata z udziałem dawnych członków Solidarności Walczącej.