Przejdź do treści

Oficjalne odsłonięcie tablicy śp. Józefa Englicha

Fundacja Wizja Rozwoju wraz z Fundacją Pomorska Inicjatywa Historyczna zgodnie z życzeniem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego podjęły się renowacji grobów zasłużonych dla Polski osobistości. W ramach V edycji Forum Wizja Rozwoju odsłonięte zostaną tablice na nagrobku śp. Józefa Englicha.

Ocalmy od zapomnienia

Odsłonięcie oficjalne tablicy na nagrobku odbędzie się w ramach V edycji Forum Wizja Rozwoju w poniedziałek, 20 czerwca o godzinie 13 na cmentarzu w Gdyni przy ulicy Kościelnej (Orłowo).
Udział w uroczystości weźmie między innymi Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Zapraszamy do wzięcia udziału

Troska o polską tożsamość, dbałość o kulturę i pielęgnowanie pamięci o osobach, których życie i działalność poświęcone były ojczyźnie, jest naszym patriotycznym obowiązkiem.

Kim był Józef Englich?

Józef Englich (ur. 14 stycznia 1874 w Śremie, zm. 22 grudnia 1924 w Poznaniu) – polski działacz gospodarczy i społeczny, prawnik, minister skarbu II Rzeczypospolitej, członek Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów w 1920 rok.

Był synem nauczyciela gimnazjalnego Gustawa i Stanisławy z Michałowskich. Ukończył gimnazjum w Gdańsku, studiował następnie prawo w Berlinie, Monachium, Wrocławiu i Królewcu. Z tytułem doktora praw w 1901 rozpoczął w Bydgoszczy praktykę adwokacką. Przeniósł się do Poznania, gdzie działał w instytucjach gospodarczych. Był m.in. członkiem zarządu (potem prezesem) Banku Związku Spółek Zarobkowych, współzakładał Związek Fabrykantów w Poznaniu oraz Spółkę dla Popierania Przemysłu, redagował poznańskie czasopismo „Fabrykant”.

Od 1918 pełnił funkcję ministra skarbu w rządach Józefa Świeżyńskiego i Ignacego Paderewskiego. Na początku listopada 1918 złożył dymisję i w dniach odzyskania niepodległości przez Polskę zastępował go tymczasowy kierownik resortu – Franciszek Jossé. W składzie delegacji rządowej brał udział w pertraktacjach z Niemcami o przejęcie Górnego Śląska.

W 1920 powrócił do Poznania. Był członkiem rady miejskiej, kontynuował działalność gospodarczą – wchodził w skład rad nadzorczych wielu spółek, m.in. Towarzystwa Akcyjnego H. Cegielski, Towarzystwa Przemysłu Naftowego Bracia Nobel w Polsce Spółka Akcyjna, Towarzystwa Akcyjnego „Kabel Polski”.

Radny miasta Poznania w kadencji 1922-1925.

Z małżeństwa z Melanią z domu Kantak miał pięcioro dzieci, córki Janinę (ur. 1902), Wiesławę (ur. 1904) i Danutę (ur. 1915) oraz synów Rocha (ur. 1908, zm. 1911) i Bogdana (ur. 1912).

24 września 1923 została podniesiona bandera na drobnicowcu „Józef Englich”, statku należącym do Polskiego Towarzystwa Żeglugi „Orzeł Biały”.

Przydatne linki:

GROBONET 2.6 – wyszukiwarka osób pochowanych – Gdynia Orłowo Cmentarz Parafialny (artlookgallery.com)

GROBONET 2.6 – eMapa cmentarza – Gdynia Orłowo Cmentarz Parafialny (artlookgallery.com)