Przejdź do treści

Energia z wiatru i słońca

Dzień 1 – 24.06.2019
16:10–17:00
Sala 4

BNEF (Bloomberg New Energy Finance) – dla niektórych wyrocznia w sprawach statystyk w obszarze energii, wskazuje, że na świecie, cena za Megawatogodzinę w dla inwestycji rozpoczynających się w 2019 w energię z wiatru i słońca spadla, w ciągu ostatniego roku. Odpowiednio, aż od 18%, a z wiatru aż o 10%, odpowiednio do 50 USD za megawatogodzinę z wiatru na lądzie i 57 USD z paneli fotowoltaicznych.

W dłuższej perspektywie cena energii elektrycznej na świecie, dzięki postępowi technologicznemu, energia ze źródeł odnawialnych, będzie dążyć do zera. Przedsiębiorstwa energetyczne muszą więc szukać dla siebie nowego miejsca. Z XIX czy XX wiecznego modelu scentralizowanych hegemonów rynku muszą poszukać przyszłości w dynamicznie zmieniającym się świecie nowych technologii, nowych usług i nowych emocji klientów. Muszą też wpisać się w globalny trend polityki zrównoważonego rozwoju, w tym w szczególności polityki klimatycznej.

Tymczasem w Polsce ceny energii elektrycznej nie spadają. Zdaniem Ministra Tchórzewskiego też nie rosną….

Polityka Energetyczna Państwa, powinna być służebną w stosunku do innych polityk państwowych. W państwie posiadającym najwyższy udział przemysłu w tworzeniu Produktu Krajowego Brutto w Unii Europejskiej, jakim jest Polska, Polityka Energetyczna, powinna sprzyjać konkurencyjności polskiej gospodarki na Jednolitym Rynku Europejskim, powinna gwarantować podmiotom gospodarczym, trwały dostęp do energii tańszej niż w innych
państwach Unii Europejskiej. Czy dziś rzeczywiście tak jest? Czy nie próbujemy zbytnio udowadniać naszej osobności? Czy ogłaszane w ostatnich miesiącach projekty inwestycji w elektrownie wiatrowe na morzu bałtyckim albo program energia plus są wystarczające aby zapewnić nam stabilizację a w dalszej perspektywie spadek cen energii?

Czy uciekając przed energetyką węglową, tak bardzo nie lubianą w Brukseli, krytykowaną przez Papieża Franciszka i na dodatek będącej na cenzurowanym światowej finansiery, nie ulegamy złudzeniu, że modernizujemy / możemy zmodernizować naszą energetykę w oparciu o gaz?

Przez wiele lat, lobbystom Gazpromu, Schell’a, BP i Exon Mobil, udawało się wmawiać wielu opinii społecznej, że gaz jest tzw. „transition fuel”, „paliwem przejściowym”, pomiędzy węglem a energią ze źródeł odnawialnych. Pech chciał, że technologie odnawialne zaczęły zbyt szybko tanieć a kryzys klimatyczny, zaczął przyspieszać. Dziś węgiel, jako paliwo w energetyce, w kategoriach inwestycyjnych i w rachunku ekonomicznym, czy to brunatny czy
kamienny jest już „passe”, tak jutro, jako paliwo kopalne „passe” okaże się gaz. Czy jesteśmy
na to gotowi?

To są pytania i zagadnienia jakie będziemy poruszać podczas panelu „Energia z wiatru i słońca” podczas Forum „Wizja Rozwoju”.

Serdecznie zapraszam, Marcin Korolec – Prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych, Członek Zarządu Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Transport & Environment.