Przejdź do treści

Działalność SW w Trójmieście: Wydawnictwo PETIT, AFI, Radio SW, Kontrwywiad – nasłuch radiowy

Dzień 2 – 25.06.2019
12:40–13:30
Sala 1

Trójmiejska Solidarność Walcząca zaczęła wydawać własne książki w 1986 roku. Dużym problemem było zdobycie papieru i ograniczone możliwości techniczne. Potem uruchomiono drukarnie, w której – bez żadnej wpadki – drukowano książki aż do 1990 roku. W czasie działalności podziemne wydawnictwo „Petit” wydało 17 tytułów książek.

AFI – Agencja Fotograficzno Informacyjna Solidarności Walczącej to istotna część działalności organizacji w Trójmieście. O kulisach i szczegółach działalności opowiedzą jej twórcy.

Solidarność Walcząca oddział Trójmiasto posiadała nadajniki o mocy 100 W, a także kilka przenośnych radiotelefonów i trzy samochodowe o mocy 4 W. Pierwsze audycje radiowe w Trójmieście nadawane przez ludzi związanych z SW poszły w eter w 1985 roku. Nie były to jednak jeszcze audycje przygotowywane przez Trójmiejski Oddział SW, lecz struktury NSZZ Solidarność. Kolejnym krokiem była emisja audycji przygotowywanych we Wrocławiu. Dopiero w 1987 roku oddział stał się pod tym względem samowystarczalny. Radio Solidarności Walczącej w Trójmieście zakończyło nadawanie w 1990 roku. Nigdy nie zostało namierzone i nikt, w związku z jego działalnością, nie był represjonowany.